Srovnání bydlení na hypotéku s nájmem

Pokud porostou ceny domů a bytů v ČR, vyplatí se bydlení na hypotéku, které bude ukončeno prodejem nemovitosti více, než nájem stejné nemovitosti.

Pro ukázku si uveďme příklad bytu v Praze, který má aktuální tržní hodnotu 3 mil. korun. Jedná se o byt 3+kk po rekonstrukci, který je možné rovnou obývat. Rodina, kterou uvedeme také jako příklad, má možnost tento byt buď koupit nebo si ho pronajmout.

Vycházejme z těchto parametrů: každoroční růst ceny tohoto bytu je předpokládán ve výši 2%. Úrokové sazby u hypoték v této době činí průměrně 5,5% v případě, že jsou uzavřeny na 30 let. Roční náklady na tento byt dosáhnou podle předpokladu 1,5 až 3,5% jeho aktuální ceny s tím, že od nižšího procenta budou procenta stoupat úměrně od začátku nastěhování až do stáří tohoto bytu, nejvyšší budou při dosažení 30 let užívání nemovitosti. Konstantní poměr ceny nájemného je ve výši 6% v poměru k aktuální ceně bytu. Rodina dostane od banky jako příklad úvěr na celou výši ceny domu a nemusí část financovat ze svých prostředků.

Jestliže celkové náklady na bydlení vydělíme počtem měsíců zvolené doby bydlení u obou variant, tzn. jak u hypotéky, tak u nájemného, dostaneme průměrné měsíční náklady na bydlení v závislosti na délce jeho trvání. Tyto náklady jsou ze začátku výhodnější pro variantu nájemného, ale z dlouhodobého hlediska nabízí hypotéka šanci nižších nákladů na bydlení, které se dají flexibilně přesouvat z měsíce na měsíc narozdíl od nájemného, které se musí platit v daný měsíc. U nájmu jde pouze o jednodušší řešení přinášející méně starostí a administrativy, avšak za vyšší celkovou cenu.

V tuto chvíli se sice hypotéky zvyšují, ale jen nepatrně a neustále platí, že se velice vyplatí v této době investovat do nemovitostí, kterým mají začít pomalu růst ceny.

Jediné riziko v podobě skryté hrozby spočívá nyní u hypoték v tom, že za relativně krátkou dobu budou končit fixní období na sjednané nízké úrokové sazby a jejich následné skokové zvýšení udělá čáru přes rozpočet nejedné rodině. Nájem se v tu chvíli pak samozřejmě stane dlouhodobě výhodnějším řešením.

Rádi Vám poradíme:

info@sprava-najmu.cz